High Stability Ceramic High Pass Filter Mini Circuits HFCN 1320 Plus for Precise Frequency Filtering
Contact Now
Cut-Off Frequency : 1.32GHz
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.55dB
Frequency - Center : 3.2GHz
Description : 50Ω 0.55dB 3.2GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : HFCN-1320+
Model Number : HFCN-1320+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Mini-Circuits HFCN-1320+ Ceramic High Pass Filter
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Product Name: HFCN-1320+
  • Type: Ceramic High Pass Filter
  • RoHS Compliance: +Suffix indicates RoHS Compliance
  • Construction: LTCC (Low Temperature Co-Fired Ceramic)
  • Case Style: FV1206
  • Material: Ceramic
  • Origin: USA (implied by address)
  • Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
ParameterRatingsUnits
Operating Temperature-55 to 100C
Storage Temperature-55 to 100C
RF Power Input (Max @ 25C)7W
RF Power Input (Derated)3W at 100C ambientW
Impedance50
Frequency Range1400 to 5000MHz
Stop Band Rejection (880 MHz)40 MindB
Stop Band Rejection (1060 MHz)20 MindB
Cut-Off Frequency (1320 MHz)3.0 TypdB