Mini Circuits BFCN 1945 Plus LTCC Band Pass Filter Featuring 12 Layers and Wrap Around Terminations
Contact Now
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 2dB
Type of Filter : Bandpass Filter
Bandwidth : 1850MHz~2040MHz
Frequency - Center : 1.945GHz
Description : 50Ω 2dB 1850MHz~2040MHz 1.945GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : BFCN-1945+
Model Number : BFCN-1945+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Product Overview
The BFCN-1945+ is an LTCC Band Pass Filter constructed with 12 layers, offering miniature size and high repeatability of performance. It covers the frequency range of 1945 MHz 95 MHz, providing low insertion loss and good rejection. Wrap-around terminations minimize performance variations due to parasitics.
Product Features
  • Small Size (3.20mm x 1.6 mm) for high layout density and minimized parasitics.
  • Rejection peaks at harmonic frequencies for improved system performance.
  • Wrap-around termination for excellent solderability and easy visual inspection.
  • LTCC construction provides a rugged package suitable for tough environments.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Origin: USA (implied by address)
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitNotes
Pass Band Center Frequency1945MHz