Mini-Circuits HFCN-5050 Ceramic High Pass Filter Designed for Stable Operation in Harsh Environments
Contact Now
Impedance : 50Ω
Frequency - Center : 7.75GHz
Description : 50Ω 7.75GHz SMD-6P,3.2x1.6mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : HFCN-5050+
Model Number : HFCN-5050+
Package : SMD-6P,3.2x1.6mm
Contact Now
Mini-Circuits HFCN-5050+ Ceramic High Pass Filter
The Mini-Circuits HFCN-5050+ is a high-performance ceramic high pass filter designed for applications requiring frequency selectivity. It offers excellent power handling capabilities up to 7W, a compact LTCC construction, and temperature stability. This filter is ideal for sub-harmonic rejection in transmitters and receivers.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: HFCN-5050+
  • Material: Ceramic (LTCC)
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by Brooklyn, NY address)
Technical Specifications
ParameterRating/ValueUnits
Operating Temperature-55 to 100C
Storage Temperature-55 to 100C
RF Power Input (Max)7W at 25C
Passband Frequency Range5500 to 10000MHz
Stop Band Rejection (3600 MHz)30dB
Stop Band Rejection (4200 MHz)20dB
Cut-Off Frequency (3dB)5050MHz