Compact ceramic LTCC high pass filter Mini-Circuits HFCG-1500 with 1600 to 6000 MHz frequency range
Contact Now
Cut-Off Frequency : 1.6GHz
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 1dB
Type of Filter : High-pass Filter
Bandwidth : 1900MHz~5000MHz
Frequency - Center : 3.8GHz
Description : 50Ω 1dB 1900MHz~5000MHz 3.8GHz SMD-6P,2x1.2mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : HFCG-1500+
Model Number : HFCG-1500+
Package : SMD-6P,2x1.2mm
Contact Now
Product Overview
The HFCG-1500+ is a high pass filter designed for passband frequencies from 1600 MHz to 6000 MHz, suitable for a wide range of applications. Its strategically constructed layout provides a typical insertion loss of 2 dB across a broad band. Housed in a compact 0805 ceramic form factor with wraparound terminations, this filter is ideal for dense PCB layouts and minimizes performance variations due to parasitics. Key advantages include its small size (2.0 mm x 1.25 mm), excellent power handling, and rugged LTCC construction for demanding environments.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Material: Ceramic
  • Construction: LTCC
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Case Style: GE0805C-9
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitNotes
Stop Band Rejection LossDC-800-3040dB
Stop Band Rejection Loss800-1000-2835dB
Pass Band Insertion Loss1600-1900-2.0-dB
Pass Band Insertion Loss1900-5000-1.01.7dB
Return Loss1600-6000-10-dB
Operating Temperature-55 to 125---C
Storage Temperature-55 to 125---C
RF Power Input*at 25C--2.5WDerate linearly to 0.5W at 125C ambient. Passband rating.
Impedance50---
Passband1600 to 6000---MHz
2410311338_Mini-Circuits-HFCG-1500-_C4989662.pdf
Quality Compact ceramic LTCC high pass filter Mini-Circuits HFCG-1500 with 1600 to 6000 MHz frequency range for sale
Compact ceramic LTCC high pass filter Mini-Circuits HFCG-1500 with 1600 to 6000 MHz frequency range Images