Mini Circuits LFCN 320D Plus Ceramic Low Pass Filter Designed for Harmonic Rejection in Transmitters
Contact Now
Impedance : 50Ω
Frequency - Center : 460MHz
Description : 50Ω 460MHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-320D+
Model Number : LFCN-320D+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Mini-Circuits LFCN-320D+ Ceramic Low Pass Filter
The Mini-Circuits LFCN-320D+ is a ceramic low pass filter designed for 50 Ohm systems, operating from DC to 320 MHz. It features excellent power handling capabilities up to 8.5W, a small size, 7 sections, and is constructed with LTCC technology for temperature stability. This filter is ideal for harmonic rejection in VHF/UHF transmitters and receivers.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: LFCN-320D+
  • Construction: Ceramic, LTCC
  • Origin: USA (implied by Brooklyn, NY address)
  • Patent: U.S Patent 6,943,646
Technical Specifications
Parameter Frequency (MHz) Min. Typ. Max. Units
Passband Insertion Loss DC-F1 (DC-320) - - 1.0 dB
F2 (460) - 3.0 - dB
VSWR DC-F1 (DC-320) - 1.2 - :1
Stop Band Rejection Loss F3 (610) 20 - - dB
F4-F5 (640-2500) - 30 - dB
F6 (5300) - 20 - dB
VSWR F3-F6 (580-5300) - 20 - :1
Absolute Maximum Ratings
Parameter Ratings
Operating temperature -55C to 100C
Storage temperature -55C to 100C
RF Power Input 8.5 W max. at 25C (Derate linearly to 3.5W at 100C ambient)
Max. DC Voltage at pins 1&3 25 VDC
DC Current Input to Output 0.5A max. at 25C