Mini-Circuits BFCN-1840 Compact LTCC Band Pass Filter with 12 Layers and Enhanced RF Characteristics
Contact Now
Impedance : 50Ω
Frequency - Center : 1.84GHz
Description : 50Ω 1.84GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : BFCN-1840+
Model Number : BFCN-1840+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Product Overview
The BFCN-1840+ LTCC Band Pass Filter is constructed with 12 layers to achieve a miniature size and high repeatability of performance. Wrap-around terminations minimize variations in performance due to parasitics. Covering 1840 MHz 90 MHz, these units offer low insertion loss and good rejection.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Material: LTCC (Low Temperature Co-Fired Ceramic)
  • Certifications: +RoHS Compliant
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitNotes
Pass Band1750-19303.0dBInsertion Loss
Pass Band1750-19302.5:1VSWR
Stop Band, LowerDC-146020dBInsertion Loss
Stop Band, LowerDC-146025:1VSWR
Stop Band, Upper3500-570025dBInsertion Loss
Stop Band, Upper3500-570020:1VSWR
Center Frequency1840MHz
Key Features
  • Small size (3.2mm x 1.6 mm)
  • Pass band (1750-1930 MHz)
  • Low Insertion Loss (2.0 dB typical)
  • Sharp rejection peaks close to stop band
  • Temperature stable
  • Hermetically sealed
  • LTCC construction
  • Wrap around termination for excellent solderability and visual inspection
  • Provides good rejection of signals at harmonic frequencies
Applications
  • Harmonic Rejection
  • Transmitters / Receivers
Maximum Ratings
ParameterValueUnitNotes
Operating Temperature-55 to 100C
Storage Temperature-55 to 100C
RF Power Input1.5W max.at 25C ambient; derate linearly to 0.25W at 100C ambient