Mini-Circuits LFCN-2000D Ceramic Low Pass Filter Designed for Harmonic Rejection and VHF UHF Systems
Contact Now
Cut-Off Frequency : 2.275GHz
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.14dB
Frequency - Center : 2.275GHz
Description : 50Ω 0.14dB 2.275GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-2000D+
Model Number : LFCN-2000D+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Mini-Circuits LFCN-2000D+ Ceramic Low Pass Filter
The Mini-Circuits LFCN-2000D+ is a 5-section ceramic low pass filter designed for DC to 2000 MHz applications. It offers excellent power handling (9W), temperature stability, and a small LTCC construction, making it ideal for harmonic rejection, VHF/UHF transmitters/receivers, and general lab use.