Mini-Circuits BFCN-3085A LTCC Band Pass Filter Offering High Repeatability and Low Parasitic Effects
Contact Now
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 1.1dB
Type of Filter : Bandpass Filter
Bandwidth : 2800MHz~3400MHz
Frequency - Center : 3.085GHz
Description : 50Ω 1.1dB 2800MHz~3400MHz 3.085GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : BFCN-3085A+
Model Number : BFCN-3085A+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Product Overview
The BFCN-3085A+ LTCC Band Pass Filter is a miniature, high repeatability filter constructed with multiple layers. It features wrap-around terminations to minimize parasitic variations, offering a 600 MHz passband, low insertion loss, and good rejection. Its small size (3.2mm x 1.6mm) allows for high layout density. The LTCC construction provides a rugged package suitable for demanding environments. Applications include harmonic rejection, transmitters/receivers, and /avionics systems.