Contact Now
Cut-Off Frequency : 2.025GHz
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.9dB
Type of Filter : Low-pass Filter
Frequency - Center : 2.025GHz
Description : 50Ω 0.9dB 2.025GHz SMD-8P,2x1.2mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCG-1700+
Model Number : LFCG-1700+
Package : SMD-8P,2x1.2mm
Contact Now
Product Overview
Mini-Circuits LFCG-1700+ is an LTCC low pass filter designed for applications requiring a passband from DC to 1700 MHz. It offers excellent stopband rejection (50 dB typical) and robust power handling (5.5W). Its tiny 0805 ceramic form factor makes it ideal for dense PCB layouts with minimal parasitic effects. The filter operates across a wide temperature range of -55C to +125C.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Material: Ceramic
  • Construction: LTCC
  • Certifications: +RoHS Compliant
Technical Specifications
LFCG-1700+DC to 1700 MHz0.9 dB50 dB (Stopband)5.5W @ 25CGE0805C-2-55C to 125C
Electrical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.Unit
Pass Band Insertion LossDC-17000.91.8dB
Freq. Cut-Off20253.0dB
Return LossDC-170018dB
Stop Band Rejection Loss2400-28002030dB
Stop Band Rejection Loss2800-80003550dB
Maximum Ratings
ParameterValueUnitNotes
Operating Temperature-55 to 125C
Storage Temperature-55 to 125C
RF Power Input5.5W@ 25C, derate linearly to 1W at 125C ambient