Mfr. Part # : BFCG-5600+
Model Number : BFCG-5600+
Package : SMD-4P,2x1.2mm
The Mini-Circuits BFCG-5600+ is a ceramic 50 Ohm bandpass filter designed for applications requiring harmonic rejection, such as transmitters/receivers and WiFi/WLAN systems. It offers low insertion loss (typically <2.0 dB), high rejection up to 16 GHz, a small hermetically sealed package, and temperature stability. This filter is RoHS Compliant.
| BFCG-5600+ | 5600 MHz | 5150 - 5990 MHz | 1.2 dB | 1.6:1 | 25 dB (DC - 4200 MHz) | 20 dB (9310 - 15750 MHz) | 0.5W @ 25C | -40C to 85C | -55C to 100C |