Contact Now
Cut-Off Frequency : 1.875GHz
Impedance : 50Ω
Type of Filter : Low-pass Filter
Frequency - Center : 1.875GHz
Description : 50Ω 1.875GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-1575+
Model Number : LFCN-1575+
Product Overview
The Mini-Circuits LFCN-1575+ is a ceramic low-pass filter designed for 50 Ohm systems, operating from DC up to 1575 MHz. It features excellent power handling capabilities, a small size due to its LTCC construction, and temperature stability. This filter is suitable for harmonic rejection, VHF/UHF transmitters/receivers, and laboratory use.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: LFCN-1575+
  • Material: Ceramic (LTCC construction)
  • Certifications: RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by P.O. Box address)
Technical Specifications
Parameter Frequency (MHz) Min. Typ. Max. Units VSWR (:1) Rejection Loss (dB)
Passband Insertion Loss DC-1525 1.0 dB 1.2
Frequency Cut-Off 1875 3.0 dB 2.03
Stop Band Rejection Loss 2175 20 dB 20
Stop Band Rejection Loss 2225-6800 30 dB
Stop Band Rejection Loss 7100 20 dB
Maximum Ratings
Parameter Value Units
Operating Temperature -55 to 100 C
Storage Temperature -55 to 100 C
RF Power Input 10 max. at 25C (derates linearly to 3.5W at 100C) W