Mfr. Part # : LFCV-1450+
Model Number : LFCV-1450+
Package : SMD3225-4P
The LFCV-1450+ is a RoHS compliant ceramic low pass filter constructed with advanced Ferrite LTCC multi-layer material. It offers a passband frequency of DC to 1450 MHz and features a sharper cutoff at 1500 MHz compared to the existing LFCN-1450+ model, providing significantly improved rejection. This filter is designed for harmonic rejection and is suitable for VHF/UHF transmitters/receivers, lab use, and various wireless communication systems including DECT, PACS, PHS, GSM, DCS, and WLAN.
| Parameter | Frequency (MHz) | Min. | Typ. | Max. | Unit |
| Pass Band Insertion Loss | DC-1450 | 2.2 | dB | ||
| Cut-Off Frequency | 1500 | 3.0 | dB | ||
| VSWR (Pass Band) | DC-1450 | 1.3 | :1 | ||
| Stop Band Rejection Loss | 1650 | 20 | dB | ||
| Stop Band Rejection Loss | 1800 - 2300 | 40 | dB | ||
| Stop Band VSWR | 1650-3000 | 20 | :1 |
| Parameter | Conditions | Typ. Value | Unit |
| Insertion Loss | DC to 1450 MHz | 1.54 | dB |
| VSWR | DC to 1450 MHz | 1.22 | :1 |
| Insertion Loss | 1550 MHz | 5.66 | dB |
| VSWR | 1550 MHz | 2.19 | :1 |
| Insertion Loss | 1650 MHz | 30.39 | dB |
| VSWR | 1650 MHz | 10.50 | :1 |
| Insertion Loss | 1800 MHz | 40.74 | dB |
| VSWR | 1800 MHz | 25.62 | :1 |
| Insertion Loss | 2000 MHz | 58.94 | dB |
| VSWR | 2000 MHz | 40.77 | :1 |
| Insertion Loss | 2300 MHz | 30.57 | dB |
| VSWR | 2300 MHz | 52.42 | :1 |
| Insertion Loss | 2500 MHz | 26.20 | dB |
| VSWR | 2500 MHz | 56.69 | :1 |
| Insertion Loss | 3000 MHz | 21.46 | dB |
| VSWR | 3000 MHz | 54.87 | :1 |
| Insertion Loss | 4000 MHz | 17.29 | dB |
| VSWR | 4000 MHz | 38.02 | :1 |
| Group Delay | DC to 1450 MHz | 0.46 | ns |
| Group Delay | 1025 MHz | 0.60 | ns |
| Group Delay | 1450 MHz | 1.61 | ns |