Ceramic High Pass Filter Mini-Circuits HFCN-3500D for 50 Ohm Systems Frequency Range 3900 to 9800 MHz
Contact Now
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.71dB
Type of Filter : Band-Stop Filter
Bandwidth : 2800MHz~2900MHz
Frequency - Center : 6.85GHz
Description : 50Ω 0.71dB 2800MHz~2900MHz 6.85GHz SMD-6P,3.2x1.6mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : HFCN-3500D+
Model Number : HFCN-3500D+
Package : SMD-6P,3.2x1.6mm
Contact Now
Mini-Circuits HFCN-3500D+ Ceramic High Pass Filter
The Mini-Circuits HFCN-3500D+ is a ceramic high pass filter designed for 50 Ohm systems, operating within a frequency range of 3900 to 9800 MHz. It offers a compact, temperature-stable solution with excellent power handling capabilities (7W). Key advantages include its 5-section LTCC construction, hermetically sealed package, and low cost, making it suitable for applications requiring sub-harmonic rejection in transmitters and receivers. It is protected by US Patent 7,760,485.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Material: Ceramic (LTCC construction)
  • Origin: USA (implied by Brooklyn, NY address)
  • Certifications: Not specified
  • Color: Not specified
Technical Specifications
Parameter Frequency (MHz) Min. Typ. Max. Units Notes
Stop Band Rejection Loss 2900 30 dB Measured on Mini-Circuits Characterization Test Board TB-285.
2800 20 dB
dB DC Resistance to ground is 100 Mohms min.
Freq. Cut-Off 3500 3.0 dB
VSWR 2800-2900 20 :1
Pass Band Insertion Loss 3900-9800 2.0 dB
4000-8800 1.5 dB
Maximum Ratings
Operating temperature -55C to +100C
Storage temperature -55C to +100C
RF Power Input 7W max. at 25C (derate linearly to 3W at 100C ambient)
Max. DC Voltage at pins 1&3 25 VDC
2506301329_Mini-Circuits-HFCN-3500D-_C4989549.pdf
Quality Ceramic High Pass Filter Mini-Circuits HFCN-3500D for 50 Ohm Systems Frequency Range 3900 to 9800 MHz for sale
Ceramic High Pass Filter Mini-Circuits HFCN-3500D for 50 Ohm Systems Frequency Range 3900 to 9800 MHz Images