Ceramic low pass filter Mini Circuits LFCN 1700D plus for 50 Ohm systems DC to 1700 MHz applications
Contact Now
Impedance : 50Ω
Frequency - Center : 2.05GHz
Description : 50Ω 2.05GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-1700D+
Model Number : LFCN-1700D+
Product Overview
The Mini-Circuits LFCN-1700D+ is a ceramic low-pass filter designed for 50 Ohm systems, operating from DC to 1700 MHz. It offers excellent power handling (10W), a small size, and is constructed using LTCC technology for temperature stability. This filter is ideal for harmonic rejection in VHF/UHF transmitters and receivers, as well as general lab use.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: LFCN-1700D+
  • Material: Ceramic (LTCC construction)
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (Brooklyn, NY)
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.Units
Passband Insertion LossDC-1700--1.0dB
Frequency Cut-Off2050--3.0dB
VSWR (Passband)DC-1700-1.2-:1
Stop Band Rejection Loss237520--dB
Stop Band Rejection Loss2500-6500-30-dB
VSWR (Stopband)2375-7000-20-:1
DC Resistance to ground-100--Mohms min.
Operating Temperature-55 to 100---C
Storage Temperature-55 to 100---C
RF Power Input25C--10W max.
Max. DC Voltage (pins 1&3)---25VDC
DC Current Input to Output25C--0.5A max.
2410311338_Mini-Circuits-LFCN-1700D-_C4989759.pdf
Quality Ceramic low pass filter Mini Circuits LFCN 1700D plus for 50 Ohm systems DC to 1700 MHz applications for sale
Ceramic low pass filter Mini Circuits LFCN 1700D plus for 50 Ohm systems DC to 1700 MHz applications Images