Contact Now
Impedance : 50Ω
Frequency - Center : 2.95GHz
Description : 50Ω 2.95GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-2500D+
Model Number : LFCN-2500D+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Product Overview
The LFCN-2500D+ is a ceramic low-pass filter from Mini-Circuits, designed for DC to 2500 MHz operation with excellent power handling up to 10W. It features a small size, 7 sections, temperature stability, and LTCC construction, protected by U.S. Patent 6,943,646. This filter is ideal for harmonic rejection in VHF/UHF transmitters/receivers and lab use.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: LFCN-2500D+
  • Material: Ceramic
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by P.O. Box and contact info)
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.Units
Passband Insertion LossDC-25001.2dB
Freq. Cut-Off29503.0dB
Stop Band Rejection Loss367520dB
Stop Band Rejection Loss3800-610030dB
VSWRDC-25001.2:1
VSWR3675-800020:1
Maximum Ratings
ParameterRatings
Operating temperature-55C to 100C
Storage temperature-55C to 100C
RF Power Input10 W max. at 25C
Max. DC Voltage at pins 1&325 VDC
DC Current Input to Output0.5A max. at 25C