Contact Now
Voltage Rating : 2.5V
Capacitance : 330uF
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : 1.9mm
Height - Seated (Max) : 3.5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 35mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 1.9A@100kHz
Description : 330uF ±20% 2.5V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,2.8x3.5mm
Mfr. Part # : TCOB0E337M8R-EN2
Model Number : TCOB0E337M8R-EN2
Package : SMD,2.8x3.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: ROHM
  • Series: TCO
  • Case Style: B (3528-3528(21) size)
  • Capacitor Type: Conductive polymer chip capacitors (Standard)
  • Material: Conductive polymer (cathode)
  • Certifications: Compliant with JIS C 5101-1 and JIS C 5101-3 standards.
Technical Specifications
Part Number Series Case Style Nominal Capacitance (F) Capacitance Tolerance Rated Voltage (V.DC) ESR (m) @ 100kHz Leakage Current (A) @ 120Hz, 5min tan (%) @ 120Hz Dimensions (L x W x H) (mm)