Polymer Solid Aluminum Electrolytic Capacitor ChengTao CT0J477M0608 Electronic Component for Devices
Contact Now
Voltage Rating : 6.3V
Capacitance : 470uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : 2.5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 16mΩ
Height - Seated (Max) : 8mm
Diameter : 6.3mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 3.69A@100kHz
Description : 470uF ±20% 6.3V Through Hole,D6.3xL8mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : CT0J477M0608
Model Number : CT0J477M0608
Package : Through Hole,D6.3xL8mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CT Series
  • Origin: Dongguan City Chengtuo Electronics Co., Ltd.
Technical Specifications
Product CodeWV (V)Cap (F)Size (DxL mm)Loss Tangent (tan) (20, 120Hz)Leakage Current (A max)ESR (m max./20, 100kHz)Rated Ripple Current (mArms/105, 100kHz)