Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 270uF
Lifetime : 5000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : 3.5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 10mΩ@100kHz
Height - Seated (Max) : 9mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Diameter : 8mm
Ripple Current : 5A@100kHz
Description : 270uF ±20% 16V Aluminum - Polymer Capacitors Through Hole,D8xL9mm 5000hrs@105℃
Mfr. Part # : 16SEPC270MX
Model Number : 16SEPC270MX
Package : Through Hole,D8xL9mm
Contact Now
Product Overview
The SEPC series of Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors offers super low ESR (5 m max.) and large capacitance (2700 F max.). These capacitors are RoHS compliant and halogen-free, available in various case sizes including E12, E13, F13, B9, C55, C6, C9, E7, and E9. They are suitable for general-purpose use in electronic circuits such as audio-visual equipment, home appliances, computers, office equipment, optical equipment, and measuring equipment.