Contact Now
Voltage Rating : 2.5V
Capacitance : 220uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Height - Seated (Max) : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 15mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Diameter : -
Ripple Current : 5.1A@100kHz
Description : 220uF ±20% 2.5V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,4.3x7.3mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : EEFCX0E221R
Model Number : EEFCX0E221R
Package : SMD,7.3x4.3mm
Contact Now
Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors - Surface Mount Type
Product Overview
These surface mount conductive polymer aluminum electrolytic capacitors offer a high-performance solution for demanding applications. They feature a low profile (1.0 mm max. height), high ripple current capability (up to 5600 mA r.m.s.), and a maximum voltage rating of 35 V.DC. Designed for reliability and compliance, these capacitors are RoHS compliant and Halogen free, making them suitable for a wide range of electronic devices.
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS compliant, Halogen free
  • Series Not Recommended For New Design: CS, CT, CX series rated 10 V.DC or above
Technical Specifications
General Specifications
-55 to +105 4.0 V.DC to 35 V.DC (CS, CT Series)
2.0 V.DC to 35 V.DC (CX Series)
10 F to 120 F (CS Series)
15 F to 180 F (CT Series)
15 F to 560 F (CX Series)
20 % (120 Hz / +20 ) I 0.1 CV(A) [2.0 V.DC to 6.3 V.DC, 2 min]
I 0.3 CV(A) [10 V.DC to 35 V.DC, 2 min]
0.06 (120 Hz / +20 ) +105 2 , 2000 h, rated voltage applied Rated voltage 1.25 [2.0 V.DC to 16 V.DC]
Rated voltage 1.15 [20 V.DC to 35 V.DC] (15 to 35 )