Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 220uF
Lifetime : 1000hrs@125℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 22mΩ
Height - Seated (Max) : 6mm
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Ripple Current : 52mA@120Hz
Diameter : 6.3mm
Description : 220uF ±20% 16V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,D6.3xL6mm 1000hrs@125℃
Mfr. Part # : 16SVPK220M
Model Number : 16SVPK220M
Package : SMD,D6.3xL6mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Not explicitly stated, but implied to be from the source of the datasheet.
  • Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors, Surface Mount Type
  • Certifications: RoHS compliance, Halogen free
  • Material: Conductive Polymer Aluminum Solid
  • Polarity: Marked with () polarity marking
Technical Specifications
Series Case Size Code Rated Voltage (V) Rated Capacitance (F) Nominal Cap. Range (F) Category Temp. Range Max. Dimensions (mm) Size Code Dimensions (D 0.5, L, W 0.2, H 0.2, C 0.2) Capacitance Tolerance Dissipation Factor (tan) DC Leakage Current (A) Endurance Damp Heat (Steady state) Packaging Q'ty (pcs) Ripple Current*1 (mA rms) Allowable Ripple Current*1 (mA rms) ESR*2 (m max.) tan *3 (120 Hz / +20 ) LC*4 (A
SVPK B6 16 to 50 10 to 100 10 F to 100 F -55 to +125 B6 5.0 (D) x 5.9 (L) 20 % (120 Hz / +20 ) 150 % of initial limit (+125 1000 h) Within initial limit (after voltage processing) 1000 h (+125 , rated voltage applied) +60 , 90 % to 95 % RH, 1000 h, No-applied voltage (Capacitance change Within 20 % of initial value, Dissipation factor 150 % of initial limit, DC leakage current Within initial limit) Standard (Reel size : 380)
SVPK C6 16 to 35 22 to 220 22 F to 220 F -55 to +125 C6 6.3 (D) x 5.9 (L) 20 % (120 Hz / +20 ) 150 % of initial limit (+125 1000 h) Within initial limit (after voltage processing) 1000 h (+125 , rated voltage applied) +60 , 90 % to 95 % RH, 1000 h, No-applied voltage (Capacitance change Within 20 % of initial value, Dissipation factor 150 % of initial limit, DC leakage current Within initial limit) Standard (Reel size : 380)
SVPK E7 16 to 400 33 to 330 33 F to 330 F -55 to +125 E7 8.0 (D) x 6.9 (L) 20 % (120 Hz / +20 ) 150 % of initial limit (+125 1000 h) Within initial limit (after voltage processing) 1000 h (+125 , rated voltage applied) +60 , 90 % to 95 % RH, 1000 h, No-applied voltage (Capacitance change Within 20 % of initial value, Dissipation factor 150 % of initial limit, DC leakage current Within initial limit) Standard (Reel size : 380)
SVPK E12 16 to 400 68 to 680 68 F to 680 F -55 to +125 E12 8.0 (D) x 11.9 (L) 20 % (120 Hz / +20 ) 150 % of initial limit (+125 1000 h) Within initial limit (after voltage processing) 1000 h (+125 , rated voltage applied) +60 , 90 % to 95 % RH, 1000 h, No-applied voltage (Capacitance change Within 20 % of initial value, Dissipation factor 150 % of initial limit, DC leakage current Within initial limit) Standard (Reel size : 380)
SVPK F12 16 to 400 120 to 1200 120 F to 1200 F -55 to +125 F12 10.0 (D) x 12.6 (L) 20 % (120 Hz / +20 ) 150 % of initial limit (+125 1000 h) Within initial limit (after voltage processing) 1000 h (+125 , rated voltage applied) +60 , 90 % to 95 % RH, 1000 h, No-applied voltage (Capacitance change Within 20 % of initial value, Dissipation factor 150 % of initial limit, DC leakage current Within initial limit) Standard (Reel size : 380)
Dimensions (not to scale)
Size code D L W H C P*1 R E12 E7 B6 F12 C6
Other Specifications High voltage (50 V max.), RoHS compliance, Halogen free. Design and specifications are subject to change without notice.