Contact Now
Voltage Rating : 2.5V
Capacitance : 470uF
Lifetime : -
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Height - Seated (Max) : -
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : -
Diameter : -
Description : 2.5V 470uF ±20% SMD,4.3x7.3mm Aluminum - Polymer Capacitors RoHS
Mfr. Part # : EEFLX0E471R4
Model Number : EEFLX0E471R4
Package : SMD,4.3x7.3mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Panasonic
  • Material: Conductive Polymer Aluminum Electrolytic
  • Certifications: RoHS compliance, Halogen free
Technical Specifications
CS, CT, CX -55 to +105 2.0 to 35 10 to 560 20% (120 Hz / +20 ) I 0.1 CV (2.0-6.3V, 2 min) I 0.3 CV (10-35V, 2 min) 0.06 (120 Hz / +20 ) 2000 (@ +105 ) Rated voltage 1.25 [2.0-16V], 1.15 [20-35V] 7.3 x 4.3 x 1.0 to 1.9 5100 to 5600 4.5 to 9
SX -55 to +105 2.0 to 6.3 82 to 560 20% (120 Hz / +20 ) I 0.1 CV (2 min) 0.06 (120 Hz / +20 ) 2000 (@ +105 ) Rated voltage 1.25 7.3 x 4.3 x 1.9 6300 to 8500 4.5 to 9
GX / GX-L -55 to +105 2.0 to 2.5 330 to 820 20% (120 Hz / +20 ) I 0.1 CV (2 min) 0.06 (120 Hz / +20 ) 2000 (@ +105 ) Rated voltage 1.25 7.3 x 4.3 x 1.9 to 2.8 10200 3
LX -55 to +105 2.0 to 2.5 330 to 560 20% (120 Hz / +20 ) I 0.1 CV (2 min) 0.06 (120 Hz / +20 ) 2000 (@ +105 ) Rated voltage 1.25 7.3 x 4.3 x 0.7 to 1.9 7500 to 8500 4.5 to 6
SR, LR, SS, LS, ST, LT -55 to +105 2.0 to 6.3 68 to 330 20% (120 Hz / +20 ) I 0.1 CV (2 min) 0.06 (120 Hz / +20 ) 2000 (@ +105 ) Rated voltage 1.25 7.3 x 4.3 x 0.7 to 1.4 3500 to 8500 4.5 to 9
CY / SY -55 to +85 4.0 to 6.3 330 to 470 20% (120 Hz / +20 ) I 0.1 CV (2 min) 0.06 (120 Hz / +20 ) 2000 (@ +85 ) Rated voltage 1.25 7.3 x 4.3 x 2.8 5100 to 6300 9 to 15
HX -55 to +125 2.0 to 2.5, 10 to 25 15 to 560 20% (120 Hz / +20 ) I 0.1 CV (2.0-2.5V, 2 min) I 0.3 CV (10-25V, 2 min) 0.1 (120 Hz / +20 ) 1000 (@ +125 ) Rated voltage 1.25 [2.0-16V], 1.15 [20-25V] 7.3 x 4.3 x 1.9 to 4.3 5100 to 8500 4.5 to 9
*1: Ripple current (100 kHz / +45 )
*2: ESR (100 kHz / +20 )