Electronic Equipment Capacitors Panasonic EEFSX0E471E4 for General Purpose and Standard Applications
Contact Now
Voltage Rating : 2.5V
Capacitance : 470uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Height - Seated (Max) : 7.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 4.5mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Diameter : 4.3mm
Ripple Current : 8.5A@100kHz
Description : 2.5V 470uF ±20% 4.5mΩ@100kHz 8.5A@100kHz SMD,4.3x7.3mm Aluminum - Polymer Capacitors RoHS
Mfr. Part # : EEFSX0E471E4
Model Number : EEFSX0E471E4
Package : SMD,4.3x7.3mm
Product Attributes
  • Brand: Panasonic
  • Environmental Compliance: No Ozone Depleting Chemicals (ODCs) used
  • Export Procedure: Follows export-related regulations (foreign exchange, foreign trade methods)
  • Dangerous Goods Classification: Not classified as dangerous goods by UN/UN classification.
Technical Specifications
CS -55 to +105 4 to 35 15 to 120 1.1 5100 7.3 x 4.3 x 1.0 Low profile (1.0mm max.), Low ESR
CT -55 to +105 2 to 35 15 to 180 1.9 5100 7.3 x 4.3 x 1.0 Low profile (1.0mm max.), Low ESR
CX -55 to +105 2 to 35 15 to 560 1.1 to 1.9 5100 to 5600 7.3 x 4.3 x 1.0 to 1.9 Low profile (1.0mm max.), Low ESR
SX -55 to +105 2 to 6.3 82 to 560 4.5 to 9 6300 to 8500 7.3 x 4.3 x 1.9 Low ESR
GX -55 to +105 2 to 2.5 330 to 560 3 10200 7.3 x 4.3 x 1.9 Super Low ESR, Low ESL (3-terminals)
SR -55 to +105 2 to 6.3 68 to 220 1.0 max. 6300 to 8500 7.3 x 4.3 x 1.0 Low profile (1.0mm max.), Low ESR, Low ESL (3-terminals)
LR -55 to +105 2 to 6.3 180 to 220 1.0 max. 6300 to 8500 7.3 x 4.3 x 1.0 Low profile (1.0mm max.), Low ESR, Low ESL (3-terminals)
SY -55 to +85 4 to 6.3 330 to 470 9 6300 7.3 x 4.3 x 2.8 High ripple current, Guaranteed at 85 C
Note: CS, CT, and CX series part numbers rated 10 V.DC or above are Not Recommended For New Design. HX series part numbers rated 10 V.DC or above are Not Recommended For New Design.
Note: Capacitance tolerance: 20 % (120 Hz / +20 C). DC leakage current: I 0.1 CV(A) [2 V.DC to 6.3 V.DC, 2 min], I 0.3 CV(A) [10 V.DC to 35 V.DC, 2 min]. Dissipation factor (tan ) 0.06 (120 Hz / +20 C).
Note: Surge voltage (V.DC): Rated voltage 1.25 [2 V.DC to 16 V.DC], 1.15 [20 V.DC to 35 V.DC] (15 C to 35 C).