Contact Now
Voltage Rating : 2V
Capacitance : 220uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Height - Seated (Max) : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 9mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 6.3A@100kHz
Diameter : -
Description : 220uF ±20% 2V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,4.3x7.3mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : EEFSX0D221ER
Model Number : EEFSX0D221ER
Package : SMD,7.3x4.3mm
Contact Now
Product Overview
The SX Series Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors are designed for surface mount applications, offering high performance with large capacitance values (up to 560 F), low Equivalent Series Resistance (ESR) ranging from 4.5 m to 9 m, and high ripple current capabilities (up to 8500 mAr.m.s.). These capacitors are RoHS compliant and halogen-free, making them suitable for a wide range of electronic applications requiring reliable and efficient power filtering and decoupling.
Product Attributes
  • Type: Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors
  • Series: SX (Low ESR Products)
  • Compliance: RoHS, Halogen free
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Marking: Polarity bar (+), R.V. code, Lot No., Rated voltage mark
Technical Specifications
SX 55 to +105 2 to 6.3 82 to 560 20% (120 Hz/+20C) < 0.1 CV (2 minutes) < 0.06 (120 Hz/+20C) Rated voltage 1.25 (15C to 35C) Capacitance change: 20% of initial value; tan : < 2x initial limit; DC leakage: < 3x initial limit Capacitance change: +70%/-20% (2-2.5V), +60%/-20% (4V), +50%/-20% (6.3V); tan : < 2x initial limit; DC leakage: Within initial limit