Contact Now
Voltage Rating : 6.3V
Capacitance : 150uF
Lifetime : -
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Height - Seated (Max) : 7.3mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : -
Diameter : 4.3mm
Description : 150uF ±20% 6.3V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,4.3x7.3mm
Mfr. Part # : EEFCX0J151XR
Model Number : EEFCX0J151XR
Package : SMD,7.3x4.3mm
Product Attributes
  • Brand: Panasonic
  • Material: Conductive Polymer Aluminum Electrolytic
  • Compliance: RoHS Directive, Halogen Free
  • Origin: Japan (implied by export regulations mention)
Technical Specifications
CS -55 to +105 2.0 to 35 10 to 120 7.3 x 4.3 x 1.1 (CS) 5100 15 2000 @ 105C Rated voltage 1.25 [2.0 V to 16 V], 1.15 [20 V to 35 V]
CT -55 to +105 2.0 to 35 15 to 180 7.3 x 4.3 x 1.4 (CT) 5100 15 2000 @ 105C Rated voltage 1.25 [2.0 V to 16 V], 1.15 [20 V to 35 V]
CX -55 to +105 2.0 to 35 15 to 560 7.3 x 4.3 x 1.9 (CX) 5100 to 5600 15 2000 @ 105C Rated voltage 1.25 [2.0 V to 16 V], 1.15 [20 V to 35 V]
HX -55 to +125 2.0 to 2.5, 10 to 25 15 to 560 7.3 x 4.3 x 1.9 5100 to 8500 4.5 to 9 1000 @ 125C Rated voltage 1.25 [2.0 V to 16 V], 1.15 [20 V to 25 V]
Note: Part numbers rated 10 V.DC or above for CS, CT, and CX series are Not Recommended For New Design.
Note: Part numbers rated 10 V.DC or above for HX series are Not Recommended For New Design.