Contact Now
Voltage Rating : 6.3V
Capacitance : 220uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Height - Seated (Max) : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 15mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 5.1A@100kHz
Diameter : -
Description : 220uF ±20% 6.3V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,4.3x7.3mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : EEFCX0J221R
Model Number : EEFCX0J221R
Package : SMD,7.3x4.3mm
Contact Now
Product Overview
This series of Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors offers a low-profile design with a maximum height of 1.0 mm, making them ideal for space-constrained applications. They feature high ripple current handling capabilities, reaching up to 5600 mAr.m.s., and are suitable for high voltage applications up to 35 V.DC. These capacitors are RoHS compliant and halogen-free, ensuring environmental responsibility. They are designed for surface mount applications and are available in series CS, CT, and CX, catering to a wide range of capacitance and voltage requirements.
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS, Halogen free
  • Design: Low profile (Height 1.0 mm max.)
  • Features: High voltage (35 V.DC max.), High ripple current (5600 mAr.m.s. max.)
Technical Specifications
CS, CT, CX 55 C to +105 C 2 V.DC to 35 V.DC (varies by series) 10 F to 560 F (varies by series) 20 % (120 Hz / +20 C) I < 0.1 CV [2-6.3 V.DC, 2 min], I < 0.3 CV [10-35 V.DC, 2 min] < 0.06 (120 Hz / +20 C) Rated voltage 1.25 [2-16 V.DC], 1.15 [20-35 V.DC] Capacitance change: Within 20 %; tan : < 2x initial; DC leakage: within initial or < 3x initial (voltage dependent) Capacitance change: +70%/-20% to +50%/-20% (voltage dependent); tan : < 2x initial; DC leakage: within initial or < 3x initial (voltage dependent)
Dimensions (mm)
Series L 0.2 W 0.2 W2 0.1 H 0.1 P 0.3