Contact Now
Voltage Rating : 25V
Capacitance : 100uF
Lifetime : 10000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 30mΩ
Height - Seated (Max) : 7.7mm
Ripple Current : 300mA@100Hz
Diameter : 6.3mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Description : 100uF 25V Aluminum - Polymer Capacitors 10000hrs@105℃ Surface Mount D6.3xL7.7mm
Mfr. Part # : EEHZA1E101XP
Model Number : EEHZA1E101XP
Package : SMD,D6.3xL7.7mm
Contact Now
Product Overview
Conductive Polymer Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitors from the ZA series offer advanced performance for demanding applications. These capacitors feature low ESR and high ripple current capabilities, exceeding standard V-FP types by 70%. They are designed for high-voltage operation up to 80 V.DC and provide stable characteristics across varying temperatures and frequencies, similar to conductive polymer types. Available in a surface mount type, they are AEC-Q200 and RoHS compliant, making them suitable for high-temperature lead-free reflow soldering processes. Vibration-proof options are available upon request.
Product Attributes
  • Series: ZA
  • Type: V
  • Technology: Conductive Polymer Hybrid Aluminum Electrolytic
  • Compliance: AEC-Q200, RoHS
  • Features: High temperature Lead-Free reflow, Vibration-proof available upon request
  • Polarity: Negative polarity marking ()
  • Pressure Relief: Included for 010 and larger sizes
Technical Specifications
ZA V -55 C to +105 C 25 to 80 10 to 330 20% (120 Hz/+20 C) < 0.01 CV or 3 A (whichever is greater) after 2 minutes 10000 h at 105 C 1000 hours at +105 C2 C (no voltage applied) 85 C, 85% to 90%, 2000 h, rated voltage applied After reflow soldering
Dimensions (Surface Mount Type)
Size Code Nominal Cap. (F) Rated Voltage (V.DC) D (0.5) L (A0.2) W (B0.2) H (max.) P (0.3 max.) K I E.S.R. (/100 kHz) (40 C) tan d (120 Hz) (+20 C) Ripple Current (100 kHz) (+105 C) (mA r.m.s.) Part Number (Standard) Part Number (Vibration-proof) Min. Packaging Q'ty (Taping pcs)