Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 120uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Height - Seated (Max) : 6.9mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 27mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Diameter : 8mm
Ripple Current : 2.9A@100kHz
Description : 120uF ±20% 16V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,D8xL6.9mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : 16SVPC120M
Model Number : 16SVPC120M
Package : SMD,D8xL6.9mm
Contact Now
Product Overview
The SVPC series Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors are designed for surface mount applications, offering low Equivalent Series Resistance (ESR) ranging from 9 m to 30 m and large capacitance values up to 2700 F. These capacitors are RoHS compliant and halogen-free. They are suitable for operation across a wide temperature range of -55 C to +105 C and are available in rated voltages from 2.5 V.DC to 16 V.DC.
Product Attributes
  • Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS, Halogen free
  • Endurance: +105 C, 2000 h, rated voltage applied
  • Damp Heat (Steady State): +60 C, 90 % to 95 %, 1000 h, No-applied voltage
Technical Specifications
Series Rated voltage (V.DC) Rated capacitance (F) Size code fD0.5 (mm) L +0.1 (mm) W0.2 (mm) H0.2 (mm) C0.2 (mm) R P0.2 (mm) Ripple current (mAr.m.s.) (100 kHz/+105 C) ESR (100 kHz/20 C) (m max.) ESR (300 kHz/20 C) (m max.) tan d (120 Hz/20 C) LC (A) Part number Packaging Q'ty (pcs)