Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors PANASONIC 6SVPC330M Surface Mount with Low ESR and RoHS
Contact Now
Voltage Rating : 6.3V
Capacitance : 330uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 17mΩ@100kHz
Height - Seated (Max) : 5.9mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 3.39A@100kHz
Diameter : 6.3mm
Description : 330uF ±20% 6.3V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,D6.3xL5.9mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : 6SVPC330M
Model Number : 6SVPC330M
Package : SMD,D6.3xL5.9mm
Contact Now
Product Overview
The SVPC series Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors are designed for surface mount applications, offering low ESR (9 m to 30 m) and large capacitance (up to 2700 F). These capacitors are RoHS compliant and halogen-free, making them suitable for a wide range of electronic designs requiring reliable performance and high capacitance density. They are engineered to operate within a category temperature range of -55 C to +105 C and a rated voltage range of 2.5 V.DC to 16 V.DC.
Product Attributes
  • Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS, Halogen free
Technical Specifications
Series Rated Voltage (V.DC) Rated Capacitance (F) Size Code Case Size (mm) fD 0.5 (mm) L +0.1 (mm) W 0.2 (mm) H 0.2 (mm) C 0.2 (mm) R (mm) P 0.2 (mm) Ripple Current (mAr.m.s.) (100 kHz/+105 C) ESR (m max.) (100 kHz/20 C) ESR (m max.) (300 kHz/20 C) tan (120 Hz/+20 C) Leakage Current (A) Part Number Packaging Q'ty (pcs)