Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 1000uF
Lifetime : -
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Height - Seated (Max) : -
Diameter : -
Ripple Current : -
Description : 16V 1000uF ±20% Through Hole,10x11mm Aluminum - Polymer Capacitors RoHS
Mfr. Part # : APSG160ETD102MJB5S
Model Number : APSG160ETD102MJB5S
Package : Through Hole,10x11mm
Contact Now
Product Overview
The NPCAP TM-PSG Series Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors offer super low ESR and high ripple current capability, designed for demanding applications. These capacitors feature extended endurance of 15,000 to 20,000 hours at 105 and are available in rated voltages from 16 to 35Vdc. They are RoHS2 Compliant and Halogen Free, making them a reliable choice for various industrial and electronic designs.
Product Attributes
  • Brand: NPCAP TM
  • Series: PSG Series
  • Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
  • Compliance: RoHS2 Compliant, Halogen Free
Technical Specifications
Category Characteristic Details
Category Temperature Range -55 to +105
Rated Voltage 16 to 35Vdc
Capacitance Tolerance 20% (M) (at 20, 120Hz)
Leakage Current I=0.2CV or 500A, whichever is greater (at 20 after 2 minutes)
Dissipation Factor (tan) 0.12 max. (at 20, 120Hz)
Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) Z(-25)/Z(+20)1.15, Z(-55)/Z(+20)1.25 (at 100kHz)
Endurance Conditions Rated voltage applied for 20,000 hours (20 to 35V : 15,000 hours) at 105. Restored to 20.
Appearance No significant damage
Capacitance change 20% of the initial value
D.F. (tan) 150% of the initial specified value
ESR 150% of the initial specified value
Leakage current The initial specified value
Bias Humidity Test Conditions DC rated voltage at 60, 90 to 95% RH for 1,000 hours. Restored to 20.
D.F. (tan) The initial specified value
Rated voltage (Vdc) 16, 20, 25, 35
Surge voltage (Vdc) 18, 23, 29, 40
Failure Rate 0.5% per 1,000 hours maximum (Confidence level 60% at 105)
Standard Ratings
WV (Vdc) Cap (F) Case size DL (mm) ESR (m max./20, 100k to 300kHz) Rated ripple current (mArms/105, 100kHz) Part No.