High Temperature Reflow Type Specialty Polymer Capacitor Panasonic EEFSX0D331EY for Lead Free Solder
Contact Now
Voltage Rating : 2V
Capacitance : 330uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Height - Seated (Max) : 7.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 9mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 3A@100kHz
Diameter : 4.3mm
Description : 330uF ±20% 2V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,4.3x7.3mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : EEFSX0D331EY
Model Number : EEFSX0D331EY
Package : SMD,7.3x4.3mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Panasonic
  • Product Type: Specialty Polymer Aluminum Electrolytic Capacitor (SX)
  • Country of Origin: Japan, Singapore
  • Terminal Surface Finish: Tin (Sn)
  • Terminal Material: Cu or Fe
  • Compliance: RoHS Directive (2011/65/EU)
  • Packaging Style: High temperature reflow type with taping (for lead free solder)
Technical Specifications
Part Number Rated Voltage (V.DC) Capacitance (F) tan max. Leakage Current (A) max. ESR (m) (100kHz, 20C) max. Permissible Ripple Current A r.m.s* (100kHz/ 20 to 105C)
EEFSX0D331EY 2 330 0.06 66.0 9 3.0
Item Specifications
Category Temperature range -40C to 105C
Rated Voltage 2V
Capacitance 330F (120Hz 20C)
Tolerance on Capacitance +10/-35% (120Hz 20C)
Surge (V.DC) 2.5 V.DC