Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 180uF
Lifetime : 15000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 26mΩ
Height - Seated (Max) : 7.7mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 3.43A@100kHz
Diameter : 10mm
Description : 180uF ±20% 16V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,D10xL7.7mm 15000hrs@105℃
Mfr. Part # : APXA160ARA181MJ80G
Model Number : APXA160ARA181MJ80G
Package : SMD,D10xL7.7mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: NPCAP-PXA Series
  • Electrolyte: Conductive Polymer
  • Compliance: RoHS2 Compliant, Halogen Free
  • Feature: Solvent resistant type
Technical Specifications
Category Specification
Category Temperature Range -55 to +105
Rated Voltage Range 2.5 to 25Vdc
Case Size Range 55.8L to 1012.2L
Capacitance Tolerance 20% (M) (at 20, 120Hz)
Dissipation Factor (tan) 0.12 max. (at 20, 120Hz)
Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) Z(-25)/Z(+20)1.15, Z(-55)/Z(+20)1.25 (at 100kHz)
Surge Voltage Subjected to 1,000 cycles at 105 for 30 seconds charge and 5 minutes 30 seconds discharge. Surge voltages vary by rated voltage (e.g., 2.5Vdc rated has 2.9Vdc surge).
DIMENSIONS [mm]
Size Code D 0.5 L 0.3 (Note) A 0.2 B 0.2 C 0.2 W P
E61 5 5.8 5.3 5.3 5.9 0.5 to 0.8 1.4
F46 6.3 4.5 6.6 6.6 7.2 0.5 to 0.8 1.9
F61 6.3 5.8 6.6 6.6 7.2 0.5 to 0.8 1.9
H70 8 6.7 8.3 8.3 9.0 0.7 to 1.1 3.1
HC0 8 12.0 8.3 8.3 9.0 0.7 to 1.1 3.1
J80 10 7.7 10.3 10.3 11.0 0.7 to 1.1 4.5
JC0 10 12.2 10.3 10.3 11.0 0.7 to 1.1 4.5
Note: L0.5 for F46; L+0.1 -0.2 for HC0 and JC0.
STANDARD RATINGS
(Partial listing for illustration)
WV (Vdc) Cap (F) Size code Leakage current (A max./ after 2 min.) ESR (m max./ 20, 100k to 300kHz) Rated ripple current (mArms/105, 100kHz) Part No.