Surface Mount Capacitors PANASONIC 16SVPG220M Conductive Polymer Aluminum Solid Type RoHS Compliant
Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 220uF
Lifetime : 5000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Height - Seated (Max) : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 7mΩ
Diameter : -
Ripple Current : 205mA@120Hz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Description : 16V 220uF ±20% 7mΩ 205mA@120Hz SMD Aluminum - Polymer Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 16SVPG220M
Model Number : 16SVPG220M
Package : SMD
Contact Now
Product Overview
The SVPG series conductive polymer aluminum solid capacitors are designed for surface mount applications, offering a low profile (4.5 mm max.), low ESR (6.5 m max.), and high ripple current capability (7500 mA rms max.). These capacitors are RoHS compliant and halogen-free, making them suitable for a wide range of general electronic equipment. They are engineered for reliability and performance, with features that include self-recovery for leakage currents and resistance to various environmental stresses.