RoHS Compliant Conductive Polymer Capacitor PANASONIC 25SVPF47M Surface Mount Aluminum Electrolytic
Contact Now
Voltage Rating : 25V
Capacitance : 47uF
Lifetime : 5000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Height - Seated (Max) : 5.9mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 2.8A@100kHz
Diameter : 6.3mm
Description : 47uF ±20% 25V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,D6.3xL5.9mm 5000hrs@105℃
Mfr. Part # : 25SVPF47M
Model Number : 25SVPF47M
Package : SMD,D6.3xL5.9mm
Contact Now
Product Overview
This series of conductive polymer aluminum solid electrolytic capacitors, designated as SVPF, are designed for surface mounting. They offer high voltage capabilities (up to 50 V.DC max.), large capacitance values (up to 1000 F max.), and are rated for 105C operation for 5000 hours. These capacitors are RoHS compliant and halogen-free, making them suitable for a wide range of electronic applications requiring reliable and stable performance.
Product Attributes
  • Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Electrolytic Capacitor
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS Directive, Halogen-free
  • Operating Temperature Range: 55 C to +105 C
  • Product Series: SVPF
Technical Specifications
Series Rated Voltage (V.DC) Capacitance (F) Size Code fD 0.5 (mm) L +0.1 (mm) W 0.2 (mm) H 0.2 (mm) C 0.2 (mm) R (mm) P 0.2 (mm) Rated Ripple Current (mAr.m.s.) @ 100kHz/+105C ESR (m max.) @ 100kHz-300kHz/+20C tan @ 120Hz/+20C Leakage Current (A) max. (2 min) Model Number Minimum Packaging Quantity (pcs)