Compact Surface Mount Capacitors PANASONIC EEFCX0D331R Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Type
Contact Now
Voltage Rating : 2V
Capacitance : 330uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Height - Seated (Max) : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 15mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Diameter : -
Ripple Current : 5.1A@100kHz
Description : 330uF ±20% 2V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,4.3x7.3mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : EEFCX0D331R
Model Number : EEFCX0D331R
Package : SMD,7.3x4.3mm
Contact Now
Product Overview
This series of Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors offers a surface mount type solution with high voltage capabilities up to 35 V.DC, a low profile of 1.0 mm maximum, and high ripple current handling up to 5600 mA r.m.s. These capacitors are RoHS compliant and halogen-free, making them suitable for a wide range of electronic applications requiring reliable performance in a compact form factor.
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS compliant, Halogen free
Technical Specifications
General Specifications
Feature Specification
Category Temperature Range -55 to +105
Capacitance Tolerance 20 % (120 Hz / +20 )
Endurance +105 2 , 2000 h, rated voltage applied
Damp Heat (Steady state) +60 , 90 %, 500 h, No-applied voltage
Surge Voltage (V.DC) Rated voltage 1.25 [2.0 V.DC to 16 V.DC], 1.15 [20 V.DC to 35 V.DC] (15 to 35 )
Series, Rated Voltage, and Capacitance Ranges
Series Rated Voltage Range (V.DC) Nominal Capacitance Range (F)
CS 4.0 V.DC to 35 V.DC 10 F to 120 F
CT 2.0 V.DC to 35 V.DC 15 F to 180 F
CX 2.0 V.DC to 35 V.DC 15 F to 560 F
DC Leakage Current
Rated Voltage Range (V.DC) Condition Max. Leakage Current (A)
2.0 V.DC to 6.3 V.DC 2 min 0.1 CV
10 V.DC to 35 V.DC 2 min 0.3 CV
Dissipation Factor (tan )
Rated Voltage Range (V.DC) Condition Max. Dissipation Factor
2.0 V.DC to 6.3 V.DC Within the initial limit 3 times of the initial limit
10 V.DC to 35 V.DC Within the initial limit 3 times of the initial limit
All Series (120 Hz / + 20 ) 0.06
Capacitance Change
Rated Voltage Range (V.DC) Condition Capacitance Change
2.0 V.DC to 2.5 V.DC +70 %, 20 %
4.0 V.DC, 10 V.DC to 35 V.DC +60 %, 20 %
6.3 V.DC +50 %, 20 %
All Series Within 20 % of the initial value
Dimensions (mm)
Series L 0.2 W1 0.2 W2 0.1 H 0.1 P 0.3
CS 7.3 4.3 1.1 1.3 2.4
CT 7.3 4.3 1.4 1.3 2.4
CX 7.3 4.3 1.9 1.4 2.4
Marking Example (EEFCX0J181R)
EEFCX0J181R CX 35 180 7.3 x 4.3 x 1.9 5100 15
*1: Ripple current100 kHz / +45
*2: ESR100 kHz / +20
*3: Please contact us when 500 pcs packing is necessary.
Note: CS, CT and CX series part numbers rated 10 V.DC or above are Not Recommended For New Design.