Contact Now
Voltage Rating : 2V
Capacitance : 220uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Height - Seated (Max) : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 15mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 5.1A@100kHz
Diameter : -
Description : 220uF ±20% 2V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,4.3x7.3mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : EEFCX0D221R
Model Number : EEFCX0D221R
Package : SMD,7.3x4.3mm
Contact Now
Product Overview
This series of Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors offers a low profile design with a maximum height of 1.0 mm, making them ideal for space-constrained applications. They feature high ripple current capabilities and are compliant with RoHS and Halogen-free standards. Designed for surface mounting, these capacitors are suitable for a wide range of voltage and capacitance requirements, providing reliable performance in demanding environments.
Product Attributes
  • Type: Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS, Halogen free
  • Features: High voltage, Low profile, High ripple current
Technical Specifications
CS 55 to 105 4 to 35 10 to 120 20 % (120 Hz / +20 C) I < 0.1 CV [2 to 6.3 V.DC, 2 min], I < 0.3 CV [10 to 35 V.DC, 2 min] < 0.06 (120 Hz / +20 C) Rated voltage 1.25 [2 to 16 V.DC], 1.15 [20 to 35 V.DC] (15 C to 35 C) +105 C, 2000 h, rated voltage applied +60 C, 90 %, 500 h, No-applied voltage