Aluminum Solid Capacitor JIERR PH16V820M6X14 Rated 16 Volts Capacitance 820 Microfarads for Circuits
Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 820uF
Lifetime : 2000hrs@125℃
Tolerance : ±20%
Height - Seated (Max) : 14mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 14mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Diameter : 6.3mm
Ripple Current : 4.5A@100kHz
Description : 820uF ±20% 16V Aluminum - Polymer Capacitors Through Hole,D6.3xL14mm 2000hrs@125℃
Mfr. Part # : PH16V820M6X14
Model Number : PH16V820M6X14
Package : Through Hole,D6.3xL14mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Not specified
  • Origin: Not specified
  • Material: Aluminum Solid Capacitor
  • Color: Not specified
  • Certifications: Not specified
Technical Specifications
Series Rated Voltage (V) Rated Capacitance (F) Capacitance Tolerance Leakage Current (A, 2min) Dissipation Factor (120Hz, 20) ESR (m, 100KHz) Rated Ripple Current (mA, 125, 100KHz) Dimensions DXL(mm) Part Number