Industrial Power Supply Capacitor KEMET A767KN476M1HLAE029 Solid Polymer Aluminum Surface Mount Type
Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 47uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 29mΩ
Height - Seated (Max) : 10mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 165mA@120Hz
Diameter : 8mm
Description : 47uF ±20% 50V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,D8xL10mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : A767KN476M1HLAE029
Model Number : A767KN476M1HLAE029
Package : SMD,D8xL10mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KEMET
  • Origin: USA
  • Certifications: RoHS compliant, Halogen-free
  • Form Factor: Surface mount
Technical Specifications
KEMET Part NumberRated Voltage (VDC)Surge Voltage (VDC)Rated Capacitance 120 Hz 20C (F)Case Size D x L (mm)ESR 100 kHz 20C (m)RC 100 kHz 105C (mA)LC 20C 2 Minutes (A)