Surface Mount Capacitor KEMET A765KN227M1CLAE016 Offering High Ripple Current and Long Service Life
Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 220uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 16mΩ
Height - Seated (Max) : 10mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 185mA@120Hz
Diameter : 8mm
Description : 220uF ±20% 16V Aluminum - Polymer Capacitors SMD,D8xL10mm 2000hrs@105℃