Durable Aluminum Solid Capacitors JIERR PH35V220M8X11 Rated Voltage 35V Capacitance 220F
Contact Now
Voltage Rating : 35V
Capacitance : 220uF
Lifetime : 2000hrs@125℃
Tolerance : ±20%
Equivalent Series Resistance(ESR) : 18mΩ@100kHz
Height - Seated (Max) : 11.5mm
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Ripple Current : 1.6A@100kHz
Diameter : 8mm
Description : 35V 220uF ±20% 18mΩ@100kHz 1.6A@100kHz Through Hole,D8xL11.5mm Aluminum - Polymer Capacitors RoHS
Mfr. Part # : PH35V220M8X11
Model Number : PH35V220M8X11
Package : Through Hole,D8xL11.5mm
Contact Now
Product Overview
The PH series aluminum solid capacitors are high-temperature products designed for demanding applications, offering reliability with a lifespan of 2000-5000 hours at 125. They feature a wide operating temperature range of -55 to +125 and are available in rated voltages from 2.5V to 100V, with capacitance values ranging from 10F to 3300F.
Product Attributes
  • Series: PH series
  • Type: Aluminum Solid Capacitors
  • Features: High temperature product, 125 operation, 2000-5000Hrs lifespan
Technical Specifications
Rated Voltage (V)Rated Capacitance (F)Leakage Current (A, 2min)Dissipation Factor (120Hz, 20)ESR (m, 100KHz)Rated Ripple Current (mA, 125, 100KHz)Dimensions DxL(mm)Part Number