Durable Radial Solid Polymer Capacitors KEMET A759MX447M1HAAE028 with Low ESR and Extended Lifespan
Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 440uF
Lifetime : 2000hrs@125℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : 5mm
Height - Seated (Max) : 19mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 28mΩ
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Diameter : 10mm
Ripple Current : -
Description : 50V 440uF ±20% 28mΩ Through Hole,D10xL19mm Aluminum - Polymer Capacitors RoHS
Mfr. Part # : A759MX447M1HAAE028
Model Number : A759MX447M1HAAE028
Package : Through Hole,D10xL19mm
Contact Now
Product Overview
KEMET's A759 Radial Solid Polymer Aluminum Capacitors offer extended lifespan and enhanced stability across a broad temperature spectrum. Featuring a highly conductive solid polymer electrolyte, these capacitors mitigate the risk of drying out and, due to their low ESR, can handle elevated ripple currents. Ideal for industrial and commercial applications, AEC-Q200 qualification is available upon request for voltages 25 V.
Product Attributes
  • Brand: KEMET
  • Series: A759
  • Form Factor: Through-hole
  • Compliance: RoHS compliant, Halogen-free
  • Temperature Rating: 125C/2,000 hours
Technical Specifications
Capacitance RangeRated Voltage (VDC)Operating TemperatureCapacitance ToleranceLife TestLeakage CurrentDissipation Factor (max)ESR (100 kHz, 20C)RC (100 kHz, 125C)Part Number Example