Contact Now
  • 1
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 100uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 25mΩ
Height - Seated (Max) : 6mm
Ripple Current : 125mA@120Hz
Diameter : 6.3mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Description : 16V 100uF ±20% 25mΩ 125mA@120Hz SMD,D6.3xL6mm Aluminum - Polymer Capacitors RoHS
Mfr. Part # : A765EB107M1CLAE025
Model Number : A765EB107M1CLAE025
Package : SMD,D6.3xL6mm
Contact Now
KEMET Surface Mount Solid Polymer Aluminum Capacitors A765
Product Attributes
  • Brand: KEMET
  • Origin: USA
  • Certifications: RoHS compliant, Halogen-free, Reach compliant
Technical Specifications
KEMET Part NumberCapacitance (F)Rated Voltage (VDC)Surge Voltage (VDC)Case Size D x L (mm)ESR (m) 100 kHz 20CRC (mA) 100 kHz 105CLC (A) 2 Minutes 20C