solid electrolyte capacitor Nantong Jianghai Capacitor PCR1JPF560MCACLL50WP with rated capacitance 56F to 1000F
Contact Now
Voltage Rating : 63V
Capacitance : 56uF
Lifetime : -
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Height - Seated (Max) : 12.5mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : -
Diameter : 10mm
Description : 63V 56uF ±20% Through Hole,D10xL12.5mm Aluminum - Polymer Capacitors RoHS
Mfr. Part # : PCR1JPF560MCACLL50WP
Model Number : PCR1JPF560MCACLL50WP
Package : Through Hole,D10xL12.5mm
Contact Now
Product Overview
The HPF Series conductive polymer solid aluminum electrolytic capacitors from Nantong Jianghai Capacitor Co., Ltd. are designed for a rated voltage range of 10V to 63V and a rated capacitance range of 56F to 1000F. These capacitors offer a category temperature range of -55 to 105 and a rated lifespan of 3000 hours at 105 . They are suitable for various applications requiring stable performance and reliability.
Product Attributes
  • Brand: Jianghai
  • Origin: China
  • Product Type: Aluminium electrolytic capacitors with conductive polymer solid electrolyte
  • Product Series: HPF Series
  • Color (Marking): Red (default, adjustable per customer request)
Technical Specifications
104706.3*12PCR1APF471MF12LL25WP209401533003000
165608*11.5PCR1CPF561MBABLL35WP2017921449503000
1682010*12.5PCR1CPF821MCACLL50WP2026241449503000
1610008*16PCR1CPF102MB16LL35WP2032001449503000
16100010*12.5PCR1CPF102MCACLL50WP2032001254003000
252208*11.5PCR1EPF221MBABLL35WP2011002432003000
254706.3*15PCR1EPF471MF15LL25WP2023501646503000
254708*11.5PCR1EPF471MBABLL35WP2023501646503000
351006.3*8PCR1VPF101MF08LL25WP207003028003000
351006.3*9PCR1VPF101MF09LL25WP207003028003000
635610*12.5PCR1JPF560MCACLL50WP20705.62241003000
6310010*12.5PCR1JPF101MCACLL50WP2012602241003000
2201121230_Nantong-Jianghai-Capacitor-PCR1JPF560MCACLL50WP_C2918345.pdf
Quality solid electrolyte capacitor Nantong Jianghai Capacitor PCR1JPF560MCACLL50WP with rated capacitance 56F to 1000F for sale
solid electrolyte capacitor Nantong Jianghai Capacitor PCR1JPF560MCACLL50WP with rated capacitance 56F to 1000F Images