Organic Conductive Polymer Capacitors Lelon OVK331M1CTR-1013 Solid SMD Type Ultra Low ESR Capacitors
Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 330uF
Lifetime : 5000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Height - Seated (Max) : 12.6mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : -
Diameter : 10mm
Description : 330uF ±20% 16V SMD,D10xL12.6mm 5000hrs@105℃
Mfr. Part # : OVK331M1CTR-1013
Model Number : OVK331M1CTR-1013
Package : SMD,D10xL12.6mm
  • Brand: OVK
  • Material: Organic Conductive Polymer
  • Type: Solid Capacitors, SMD
  • Certifications: RoHS Compliant
  • Marking Color: Blue
Technical Specifications
Rated Voltage (V)Capacitance (F)Size DL(mm)Tan (120 Hz, 20)ESR (m/at 100k ~ 300k Hz, 20 max.)Leakage Current (A)Rated Ripple Current (mA/rms at 100k Hz, 105)