Durable Solid SMD Capacitors Lelon OCV221M0JTR-0606 Featuring Organic Conductive Polymer and Low ESR
Contact Now
Voltage Rating : 6.3V
Capacitance : 220uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Height - Seated (Max) : 5.9mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : -
Diameter : 6.3mm
Description : 220uF ±20% 6.3V SMD,D6.3xL5.9mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : OCV221M0JTR-0606
Model Number : OCV221M0JTR-0606
Package : SMD,D6.3xL5.9mm
Contact Now
OCV Series Organic Conductive Polymer Capacitors
Product Attributes
  • Brand: OCV
  • Material: Organic Conductive Polymer
  • Type: Solid SMD Capacitors
  • Certifications: RoHS compliant
  • Marking Color: Blue
Technical Specifications
Rated Voltage (V)Capacitance (F)Size DL(mm)Tan (120 Hz, 20) max.ESR (m/at 100k ~ 300k Hz, 20 max.)Leakage Current (A) (at 20)Rated Ripple Current (mA/rms at 100k Hz, 105)