Lelon OVK101M1ETR 0807 Organic Conductive Polymer Capacitors with Solid SMD Construction and Low ESR
Contact Now
Voltage Rating : 25V
Capacitance : 100uF
Lifetime : 5000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Height - Seated (Max) : 6.7mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : -
Diameter : 8mm
Description : 100uF ±20% 25V SMD,D8xL6.7mm 5000hrs@105℃
Mfr. Part # : OVK101M1ETR-0807
Model Number : OVK101M1ETR-0807
Package : SMD,D8xL6.7mm
Contact Now
OVK Series Organic Conductive Polymer Capacitors
Product Attributes
  • Brand: OVK
  • Material: Organic Conductive Polymer
  • Type: Solid Capacitors, SMD
  • Color: Blue (Marking)
  • Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
Rated Voltage (V)Capacitance (F)Size DL(mm)Tan (120 Hz, 20)ESR (m/at 100k ~ 300k Hz, 20 max.)Leakage Current (A)Rated Ripple Current (mA/rms at 100k Hz, 105)
2.5V (0E)4706.3 4.40.12110251,670
2.5V (0E)6808 6.70.18280233,100
2.5V (0E)1,00010 7.70.12500194,240
2.5V (0E)1,50010 12.60.18750105,500
4V (0G)685 5.70.12176251,970
4V (0G)1006.3 4.40.12160401,670
4V (0G)2206.3 5.90.18176252,570
4V (0G)3306.3 5.90.12264202,800
4V (0G)47010 7.70.12375204,130
4V (0G)82010 9.90.18656135,200
4V (0G)1,20010 12.60.18960105,500
6.3V (0J)475 5.70.12207401,970
6.3V (0J)826.3 4.40.12103272,400
6.3V (0J)1006.3 5.90.12126351,380
6.3V (0J)1508 6.70.12189253,020
6.3V (0J)2706.3 7.70.12340143,470
6.3V (0J)47010 7.70.12592204,130
6.3V (0J)82010 12.60.151,033105,500
10V (1A)335 5.70.12100401,300
10V (1A)566.3 4.40.12224401,670
10V (1A)685 5.70.12136302,100
10V (1A)1206.3 5.90.12240272,300
10V (1A)1508 6.70.12300302,760
10V (1A)2708 6.70.12540223,200
10V (1A)3308 120.15660144,420
10V (1A)47010 7.70.12660243,770
10V (1A)56010 12.60.121,120125,300
16V (1C)225 5.70.12100451,100
16V (1C)226.3 4.40.1288352,000
16V (1C)395 5.70.12125352,000
16V (1C)686.3 5.90.12218302,200
16V (1C)1006.3 7.70.12320242,700
16V (1C)1208 6.70.12384282,800
16V (1C)2706.3 9.50.12864115,000
16V (1C)47010 x 12.60.121,504125,300
20V (1D)108 6.70.10125601,500
20V (1D)156.3 4.40.12120452,000
20V (1D)226.3 5.90.1288481,300
20V (1D)478 6.70.12188451,890
20V (1D)826.3 5.90.12328481,300
20V (1D)2708 120.121,080214,000
20V (1D)3908 x 120.121,560144,950
20V (1D)47010 12.60.121,880204,300
25V (1E)186.3 5.90.1212664900
25V (1E)476.3 5.90.12235491,300
25V (1E)1508 120.12750282,200
25V (1E)27010 12.60.121,350272,700
35V (1V)828 120.12574292,200
35V (1V)15010 12.60.121,050282,600