Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 270uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : 3.5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Height - Seated (Max) : 11.5mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : -
Diameter : 8mm
Description : 270uF ±20% 16V Through Hole,D8xL11.5mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : ULR277M1CF1ARR
Model Number : ULR277M1CF1ARR
Package : Through Hole,D8xL11.5mm
Contact Now
X-CON BRAND CONDUCTIVE POLYMER ALUMINUM SOLID CAPACITORS
Product Attributes
  • Brand: X-CON
  • Category: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
  • Series: ULR
  • Electrolyte: Polymer
Technical Specifications
ULR 16V270F (8x11.5) 16 V.DC 18.4 V.DC 270F (-20% ~ +20%) See Table 3 0.10 (max.) at 16V Less than initial limit (See Table 3) -55C to 105C
Key Performance Characteristics & Tests
Test Item Condition Criteria
Maximum Permissible Ripple Current At 100kHz and maximum operating temperature See Table 3 (Frequency multipliers provided)
Resistance to Vibration 10-55 Hz, 0.75mm amplitude, 2 hrs/axis (X,Y,Z) Capacitance value no drastic change, difference within 5% compared to initial value.
Product Dimensions & Marking
Dimensions: 8x11.5 mm (Refer to Page 13 for detailed dimensions, impedance, and maximum permissible ripple current).