Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 220uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : 3.5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Height - Seated (Max) : 8mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : -
Diameter : 8mm
Description : 220uF ±20% 16V Through Hole,D8xL8mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : ULR227M1CF08RR
Model Number : ULR227M1CF08RR
Package : Through Hole,D8xL8mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: X-CON
  • Product Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
  • Series: ULR
Technical Specifications
ItemRated voltage (WV)Surge voltage (SV)Nominal capacitance (Tolerance)Leakage currenttan (max.)ESR (20)Load life test (105C, 2000h)Damp heat test (60C, 90~95%RH, 1000h)Max. Permissible Ripple Current (100kHz)
ULR 16V220F (8X8)16 V.DC18.4 V.DC220F (20%)See Table 30.10 (at 16V)< Initial limit (See Table 3)Capacitance Change: 20%
tan: 1.5 x initial
ESR: 1.5 x initial
Leakage current: initial
Appearance: No notable changes
Capacitance Change: 20%