Contact Now
Voltage Rating : 25V
Capacitance : 330uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : 3.5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Height - Seated (Max) : 11.5mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : -
Diameter : 8mm
Description : 25V 330uF ±20% Through Hole,D8xL11.5mm Aluminum - Polymer Capacitors RoHS
Mfr. Part # : ULR337M1EF1ACB
Model Number : ULR337M1EF1ACB
Package : Through Hole,D8xL11.5mm
Contact Now
Product Overview
X-CON Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors offer low ESR, ideal frequency characteristics for decoupling, and high ripple current capability for miniaturizing switching power supplies. They are suitable as smoothing and backup capacitors for circuits consuming large current at high speed. These capacitors are Pb-free and RoHS compliant, with some series offering a long life of up to 50,000 hours at 85C. They exhibit superior temperature characteristics, maintaining stable ESR from -55C to 105C (partly 125C), making them suitable for low-temperature applications. Available in a wide capacitance range from 1F to 2700F, with high voltage options up to 200V.