Man Yue Tech MPL337M0DG19TR solid electrolytic capacitors with resin molded case and marked polarity
Contact Now
Voltage Rating : 2V
Capacitance : 330uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : -
Height - Seated (Max) : 7.3mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 3A@100kHz
Diameter : 4.3mm
Description : 330uF ±20% SMD,4.3x7.3mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : MPL337M0DG19TR
Model Number : MPL337M0DG19TR
Package : SMD,7.3x4.3mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Series: MPL
  • Polarity: Marked with a polarity bar (positive)
  • Packaging: MSL3
  • Certifications: RoHS compliance, Halogen free epoxy
Technical Specifications
ItemPerformance CharacteristicsValue
Operating Temperature Range-55C ~ +105C
Rated Working Voltage Range2V.DC ~ 35V.DC
Nominal Capacitance Range6.8F ~ 560F
Capacitance Tolerance(120Hz, +20C)20% or -35% ~ +10%
DC Leakage Current2 minutes (2V.DC ~ 8V.DC)I 0.1CV (A)
DC Leakage Current2 minutes (10V.DC)I 0.3CV (A)
tan(120Hz, +20C)0.06
Surge VoltageRated working voltage x 1.25 (+85C)
Recommendable Reflow Soldering Temperature260C (Peak temp 10s max.)
Part Number System
Example Breakdown: MPL 1 0 7 M 0 D G 1 9 T R X 2 **
Series: MPL
Capacitance: 337 (330F)
Capacitance Tolerance: M (20%), 3 (-35% ~ +10%)
Rated Voltage: 0D (2V.DC)