high polymer solid aluminum electrolytic capacitor ChengTao CT1C337M0609 for electronic circuit
Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 330uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : 2.5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 16mΩ
Height - Seated (Max) : 9mm
Diameter : 6.3mm
Ripple Current : 2.97A@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Description : 330uF ±20% 16V Through Hole,D6.3xL9mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : CT1C337M0609
Model Number : CT1C337M0609
Package : Through Hole,D6.3xL9mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CT Series
  • Origin: Dongguan, China
  • Material: High-polymer solid aluminum electrolytic
Technical Specifications
Product CodeWV (V)Cap (F)Size (DxL mm)Loss Tangent (tan) (20, 120Hz)Leakage Current (A) (max)ESR (m max./20, 100kHz)Rated Ripple Current (mArms/105, 100kHz)